Naše ordinační hodiny

Pondělí 7.30 - 13.00
Plumlov
 
Úterý
12:00 - 18:00
Plumlov
Středa

7:30 - 12:00
Plumlov

13:00 - 15:00
Lešany

Čtvrtek

7:30 - 10:00
Plumlov

10:30 - 16:00
DS Nerudova, PV
Pátek

7:30 - 13:00
Plumlov

 

Objednání telefonicky nebo emailem na každé vyšetření nutné! Opatření bude platit trvale.

Odběry krve provádíme i pro odboné lékaře (nutná žádanka), odvoz  krevních vzotků zajišťuje Nemocnice Prostějov ve dnech pondělí, středa, čtvrtek. Pokud pacient  požaduje odběr v jiný den, musí ho do laboratoře dopravit sám. Po domluvě  lze provést odběr krve i v domácím prostředí.

Kontakty a mapa Ordinace

Dukelská 548
798 03 Plumlov
Mobil: +420 727 952 064


Zvětšit mapu

Angína

Angína (z latinského angere – svírat) je komplikace způsobená akutním zánětem krčních mandlí. Příznakem zvýšeného úsilí odrazit většinu infekcí, je pak zvětšení a zarudnutí mandlí. Nečastěji jde o onemocnění bakteriálního nebo virového půdu, jen zřídka se jedná o mykotickou příčinu. Šíří se vzduchem tzv. kapénkovou infekcí, nejčastěji při kašli. Dnes je již angína běžným onemocněním, lehce léčitelným pomocí antibiotik. Inkubační doba, tj. období mezi prvním stykem s nákazou a prvními projevy onemocnění, se pohybuje od dvou do čtyřech dnů. Poté se objevují první známky nepříjemných pocitů.

Příznaky Angíny

Charakter obtíží spojené s tímto onemocněním je následující: nepříjemné pocity v krku a s tím spojené obtíže při polykání, dále pak kašel, chrapot, bolest hlavy, zimnice. Někdy bývá angína doprovázena bolestmi v uších a ucpáním nosu. Objevuje se zvýšená teplota i horečka. Na první pohled si lze všimnout zarudnutí měkkého patra a zadní stěny hltanu. Nejnápadnější jsou zduřelé a překrvené mandle, na nichž se mohou při pokročilé fázi onemocnění objevit drobné bílé flíčky, tzv. hnisavé čepy. Zánět hrdla způsobuje zduření mízních uzlin, ty lze nahmatat pod dolní čelistí a před ušima. Na pohmat jsou tvrdé a bolestivé.

Příčiny onemocnění Angínou

Bakteriálním původcem angíny je bakterie Streptococcus pyogenes. Ta může být na našich mandlích zjištěna i bez toho, aby způsobovala nějaké obtíže. Viroví původci se objevují jen zřídka. Jde o adenoviry, např. Herpes simplex. K propuknutí angíny může a také nemusí dojít. Záleží na mnoha faktorech, např. zda je naše celková připravenost schopna čelit infekci, dále pak množství a agresivita přítomné bakterie atd.

Kdy navštívit lékaře s Angínou

Jak již bylo řečeno, angínu není dobré v žádném případě podceňovat. Proto, již při prvních příznacích, navštivte svého praktického lékaře. V některých případech mohou totiž nastat závažní komplikace, jako např. revmatické postižení srdce a kloubů, postižená ledvin, nebo absces.

Doporučení týkající se Angíny

Doporučuje se zdravá výživa s vyloučením tzv. rafinovaného cukru, tj. jeden z největších konzumních prostředků používaný při výrobě sladkostí, dortů a nejen sladkých výrobků. Při užívání antibiotik je hlavní dodržet jejich dávkování a samozřejmě je užívat po celou dobu až do konce, ne jen do doby, kdy se vám uleví. Léčba pomocí antibiotik trvá zpravidla sedm dní. Pokud se u vás toto onemocnění vyskytuje v časté míře, je možné krční mandle chirurgicky odstranit. Krční mandle již znovu nedorůstají (na rozdíl od nosních mandlí). Vytržení mandlí ovšem nezaručuje doživotní absenci angíny. Bakterie totiž napadají celou oblast hrdla, nejen krční mandle.