Naše ordinační hodiny

Pondělí 7.30 - 13.00
Plumlov
 
Úterý
12:00 - 18:00
Plumlov
Středa

7:30 - 12:00
Plumlov

13:00 - 15:00
Lešany

Čtvrtek

7:30 - 10:00
Plumlov

10:30 - 16:00
DS Nerudova, PV
Pátek

7:30 - 13:00
Plumlov

 

Objednání telefonicky nebo emailem na každé vyšetření nutné! Opatření bude platit trvale.

Odběry krve provádíme i pro odboné lékaře (nutná žádanka), odvoz  krevních vzotků zajišťuje Nemocnice Prostějov ve dnech pondělí, středa, čtvrtek. Pokud pacient  požaduje odběr v jiný den, musí ho do laboratoře dopravit sám. Po domluvě  lze provést odběr krve i v domácím prostředí.

Kontakty a mapa Ordinace

Dukelská 548
798 03 Plumlov
Mobil: +420 727 952 064


Zvětšit mapu

Artróza, Artritida

Artróza, Artritida

Artróza je nepříjemné degenerativní onemocnění vyskytující se až ve vyšším věku, hlavně u lidí nad 50 let. Artritida, zánět kloubů většinou revmatického původu, se objevuje již v mladších věkových skupinách.
Klouby osob trpících artrózou postupně ztrácejí chrupavku, která je pokryta hladkou, gelu podobnou hmotu, tlumící nárazy a zabraňující kostem v přímém dotyku. Nejčastěji bývají postižené klouby prstů, kolen, kyčlí a páteře. Revmatoidní artritida (progresivní polyartritida) je chronické onemocnění, při kterém vzniká zánět a poškození chrupavek i vazivových tkání v okolí kloubu.

Příznaky artrózy a artritidy

Artróza se projevuje mírnou bolestí a ztuhlostí kloubů, zvláště ráno a po odpočinku se zvolna zhoršující.
Revmatoidní artritida se projevuje únavou, úbytkem na váze, zvýšenou teplotou a ztuhlostí kloubů, po které za několik týdnů následuje zarudnutí a bolestivý otok (zápěstí, prsty, kolena, kotníky), okolí kloubů bývá teplejší.

Příčiny onemocnění artrózou a artritidou

Artróza může být důsledkem dlouholetého opotřebení a poškození kloubů. Značnou roli může hrát i dědičnost, nadváha a neschopnost organismu regenerovat chrupavčitou tkáň. Při revmatoidní artritidě napadá imunitní systém vlastní klouby a okolí tkáně a dochází k tzv. autoimunitní reakci. Mnoha lidí je tento stav, který se objevuje mezi 20. a 40. rokem života, důsledkem rodinné predispozice.

Kdy navštívit lékaře s artrózou a artritidou

Je-li bolest kloubů doprovázená teplotou, může to být příznak infekčního zánětu kloubu, který vyžaduje lékařské ošetření. Objeví-li se bolest a ztuhnutí náhle – bývá to příznak revmatoidní artritidy. Diagnózu artrózy by lékař měl znovu potvrdit.

Artróza, Artritida - fakta a rady

Na rentgenových snímcích lidí ve věku kolem 40 let najdeme u devíti z deseti vyšetřených artrózní změny kloubů. U mnoha z nich se později objeví bolest a ztuhnutí kloubu. Přírodní doplňky mohou tento degenerativní proces zpomalit.Z
Někteří veterináři předepisují glukosamin a jiné doplňky k léčení artrózních změn našich domácích miláčků.
Nedovolte, aby ztuhlé klouby omezily vaši fyzickou aktivitu. Nehybnost oslabuje svaly v okolí kloubů a tím je ještě více destabilizuje a zvyšuje bolest.
Studie prokázaly, že lidé trpící revmatoidní artritidou, kteří užívají denně rybí tuk, mají menší otoky a méně ztuhlé klouby. První zlepšení se projevilo po 12 týdnech užívání. Po 18 až 24 týdnech se stav dále zlepšoval.

Jedna z posledních studií ukázala, že glukosamin může být zvláště vhodný při artróze kolenních kloubů. Dvě předchozí studie došly k závěru, že glukosamin zmírňuje příznaky artrózy stejně účinně jako ibuprofen.

Doporučení týkající se artrózy a artritidy

Věnujte se mírnému, nepříliš zatěžujícímu cvičení, například chůzi a plavání; posiluje to svaly a zlepšuje celkový stav kloubů.
Artritickým bolestem ulevuje i místní aplikace tepla nebo chladu 20 minut třikrát denně.