Naše ordinační hodiny

Pondělí 7.30 - 13.00
Plumlov
 
Úterý
12:00 - 18:00
Plumlov
Středa

7:30 - 12:00
Plumlov

13:00 - 15:00
Lešany

Čtvrtek

7:30 - 10:00
Plumlov

10:30 - 16:00
DS Nerudova, PV
Pátek

7:30 - 13:00
Plumlov

 

Objednání telefonicky nebo emailem na každé vyšetření nutné! Opatření bude platit trvale.

Odběry krve provádíme i pro odboné lékaře (nutná žádanka), odvoz  krevních vzotků zajišťuje Nemocnice Prostějov ve dnech pondělí, středa, čtvrtek. Pokud pacient  požaduje odběr v jiný den, musí ho do laboratoře dopravit sám. Po domluvě  lze provést odběr krve i v domácím prostředí.

Kontakty a mapa Ordinace

Dukelská 548
798 03 Plumlov
Mobil: +420 727 952 064


Zvětšit mapu

Zlozvyky, které ničí naše zdraví

Horlivě se pouštíte do další bombastické diety, která právě vyšla v časopise, ale přitom netušíte, jestli je pro vás vůbec vhodná?  Tišíte stres sladkým? Tyhle zvyky, či na první pohled banální neřesti mohou mít na vaše zdraví neblahé důsledky.

1. Stále stejný sport

Pravidelné cvičení je fajn a pro organismus sčítá mnoho benefitů. Pokud však řadu let provozujete tytéž cviky, vaše svaly se tomu po čase přizpůsobí a přestanou růst. Podobně to bude i s vaší fyzickou kondicí. Neuvidíte žádný posun a cvičení vás přestane bavit.

„Ideální je kombinovat aerobní cvičení s posilovací částí. I zde je nejdůležitější procvičovat a zpevňovat celé tělo. Není dobré zaměřovat trénink pouze na jednu partii. Zpočátku je dobré přidávat aktivitu a zátěž postupně. Začít s aerobním cvičením v kratším intervalu, ale častěji do týdne. A k tomu přidávat jednotlivé posilovací cviky,“ vysvětluje hlavní trenérka fitness center pro ženy Contours Markéta Brožová a dodává, že základem je posilování středu těla, tzv. core.

Sportu, který doteď provozujete, se věnujte i nadále, ale vystřídejte ho i s jinými pohybovými aktivitami. Na výběr jich je více než dost. Obecně se doporučuje střídat posilovací sporty s vytrvalostními a začleňovat protahovací a relaxační cviky.

2. Zajídání stresu

Dát si řádek čokolády nebo jeden kousek dortíku na pocuchané nervy je celkem normální. Ale házet do sebe páté přes deváté, abyste odplavili trable nebo zahnali stres, či dělat večerní a noční nájezdy na ledničku v pořádku není. Po konzumaci cukru, který vyvolá produkci endorfinu, se vám uleví od úzkosti a bolesti, ale nastoupí provinilost.

Ke kilům navíc se přidají i problémy s trávením, pálení žáhy a potíže se žaludkem.
„Udržet se ve stabilní náladě můžete pomocí vyvážené porce zdravých tuků, bílkovin a na vlákninu bohatých sacharidů. Právě ty totiž ovlivňují hladinu serotoninu a tím zlepšují naši náladu. A aby nedošlo k prudkému vzestupu hladiny cukru v krvi, je vhodné přidat k sacharidům tuky a bílkoviny,“ říká hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová.

Pokud vás před spaním chytne mlsná, zaměřte svou pozornost na jinou činnost. Vhodná je například krátká procházka nebo meditační cvičení, sprcha nebo koupel, ale i luštění křížovek.

3. Zdravé jídlo bez rozmyslu

Celozrnné pečivo, těstoviny, bílé maso, ryby, zelenina, ovoce, klíčky, semínka, ořechy a mléčné výrobky. To jsou potraviny, které se nám nejčastěji vybaví při slovu „zdravé“. Lidé si však často neuvědomují, co všechno je ještě pro naše tělo prospěšné, a může proto bez problému rozšířit náš nákupní seznam.

Neuvědomí si dokonce ani to, že by při výběru měli zohlednit individuální potřebu svého organismu. Potom se stává, že ve snaze stravovat se zdravě konzumují jídla s minimem chutí, kombinace se stále opakují nebo nudí.

Jídlo předně musí chutnat, jinak se vrátíte k tomu, co zdravé není. Takže účelem zdravého jídelníčku není začít jíst každý klíček, který potkám, ale vytvářet nové kombinace chutí, hledat, testovat. Aby to pro vás bylo opravdu zdravé, musíte z toho, co vidíte na talíři, mít požitek, a z toho, co pak vnímáte na jazyku, stejně tak. A jídlo také musí být pestré. Nikoliv asketicky zbavené chutí, barev, živin, osekané na hrozivé minimum, ale bohaté, zábavné, plné chuti. A co nejvíce čerstvé, protože tak je plné živin. Sestavit si nový, prospěšný jídelníček proto není jen tak.

Tři nejdůležitější faktory pro sestavení zdravého jídelníčku

Zdravotní stav – obyčejné lékařské vyšetření a krevní testy pomohou ověřit, jestli nepotřebujete v novém stravování zohlednit fakt, že je třeba snížit hladinu cholesterolu, cukru v krvi, purinů atd. A to sami pohledem do zrcadla opravdu nepoznáte. „Snadno se pak může stát, že se po změně stravy dotyčný necítí dobře, protože třeba neví, že patří k žlučníkářům, a své bolení břicha přičítá jen stresu. Žlučníkáři by měli vynechávat semínka a potraviny se zrníčky. I jahody, které jsou na povrchu hrubé a dráždí trávicí soustavu. Na tom je vidět, že zdravé obecně nemusí znamenat prospěšné právě pro mě,“ dává příklad Kamila Novotná.

Kondice a pohyb – čím víc se hýbete, tím víc si toho můžete v rámci jídelníčku dovolit, protože přece spalujete. „Lidé přecházející na zdravý životní styl nicméně chybně usuzují, že musí množství, složení jídla i jeho kalorické hodnoty držet pod kontrolou do té míry, že mají hlad. Při cvičení i po něm. A hladové tělo nefunguje správně, zvlášť když je jídelníček podhodnocený nejen co do velikosti porcí, ale hlavně co do nutriční skladby. Pak není energie ani chuť cvičit,“ podotýká Markéta Brožová s tím, že správně složeným jídelníčkem lze pak ovlivnit nejen množství shozených kil, ale i to, jak se vám začnou rýsovat svaly. A ten vám musí vymyslet někdo, kdo na to má ideálně školy.

 

 Zdroj : Novinky .cz